Study

تحصیل در جمهوری چک

برای بهره بردن از امكان تحصيلات رایگان در دانشگاههاى معتبر و دولتى جمهورى چك، تنها نياز شما، آشنايى با زبان چک در سطح B2 ميباشد. براى رسيدن به اين هدف، كافى است كه يك دوره يكساله فراگيرى زبان چك را در شهر پراگ سپرى كنيد!
دایاكو، نماینده رسمى کالج هاى معتبر در كشور چك ميباشد، اين كالج ها مجاز به برگزارى آزمون هاى تعيين سطح زبان چک برای دانشجویان خارجی مایل به تحصیل رايگان در دانشگاه های دولتى چك ميباشند.

برنامه اى كه ما براى متقاضيان ايرانى در نظر گرفته ايم كورس “استاندارد” فراگيرى زبان چك براى مدت ٩ ماه است كه هر ساله در ماه سپتامبر شروع ميشود و تا انتهاى ماه مى ادامه دارد، طى آن دانش آموزان ٢٥ ساعت در هفته و در مجموع ٨٧٥ ساعت، تحت آموزش زبان چك قرار ميگيرند.

در صورتى كه متقاضى تمايل به تحصيل در رشته هاى مهندسى/ پزشكى داشته باشد، توصيه ميشود كه در بدو ورود و قبل از افتتاح كورس، دوره خود را ارتقا داده و در كورس زبان با دروس اختصاصى ثبت نام كند، كورس “ويژه” اين ويژگى را دارد كه همزمان با فراگيرى زبان چك دروسى از قبيل رياضى، فيزيك، شيمى را در زبان چك مرور كرده و با آمادگى بيشترى وارد دانشگاه ميشويد.


براى شروع آماده ايد؟

خوابگاه

نامه رزرو خوابگاه يا هر مدرك ديگرى كه محل اقامت شما در كشور چك را مشخص كند، از مدارك ضرورى براى ارائه به سفارت جهت اخذ ويزا ميباشد، از آنجا كه هر فردى جهت دريافت مرسولات پستى يا اطلاع رسانى نيازمند به داشتن آدرس مشخصى است لذا شما ميبايست يكى از دو راه پيشرو را انتخاب كنيد؛

رزرو قطعى خوابگاه دانشجويى كه بدليل ظرفيت محدود، اين امكان تا فروردين ماه وجود دارد و از معايب آن لزوم پرداخت دپوزيت است، مبلغى كه خوابگاه تحت عنوان دپوزيت از دانشجويان دريافت ميكند نوعى گارانتى است كه بسته به نوع خوابگاه حداكثر ٤٠٠ يورو ميباشد و در انتهاى سال تحصيلى برگشت داده ميشود ولى درصورتى كه دانشجو دپوزيت را پرداخت كند و به هر دليلى از خوابگاه استفاده نكند و اجاره هاى ماهيانه (بطور متوسط ماهيانه ٢٠٠ يورو) را پرداخت نكند، اين دپوزيت نزد خوابگاه ميماند و به دانشجو عودت داده نخواهد شد!

برگه "تاييد آدرس محل سكونت" توسط مالك آپارتمانى كه ملك خود را به شما اجاره داده است به شما ارائه ميشود و هيچ هزينه اى براى شما در بر نخواهد داشت! برگه "تاييد آدرس" ميتواند توسط كالج با پرداخت ٢٠٠ يورو صادر شود.

هزينه ها

متقاضی می بایست قبل از شروع كورس، هزینه دوره آموزش زبان به ميزان ٤٠٠٠ يورو را بطور كامل پرداخت كند، در صورت عدم پرداخت به موقع و كم توجهى به تعهد مالى، در روند اخذ ويزا يا اقامت دانشجو، اختلال بوجود خواهد آمد.

همچنين متقاضى ميبايست در هنگام ثبت نام، هزينه ارائه خدمات مشاوره اى را به مشاور پرداخت كند، در صورت عدم صدور ويزا يا انصراف متقاضى، مبلغى بابت مخارج صدور پذيرش و مشاوره كسر و مابقى برگشت داده ميشود.ديگر هزينه هايى كه يك دانشجو متحمل خواهد شد ولى الزامى در پرداخت آنها بواسطه گروه دياكو نيست به شرح ذيل است:

بيمه سلامت يكساله به مبلغ ٤٠٠ يورو كه بعد از صدور ويزا به سفارت ارائه ميشود

نامه تاييد آدرس محل سكونت به مبلغ ٢٠٠ يورو كه توسط كالج ارائه ميشود و درصورت رزرو خوابگاه يا اجاره آپارتمان احتياجى به آن نخواهيد داشت.

ترجمه ٢ مدرك به زبان چك به مبلغ ٨٠ يورو.

اخذ ويزا

متقاضيان ويزاى تحصيلى جمهورى چك، هنگامى كه نامه پذيرش خود را از كالج دريافت كردند، ميتوانند با استناد به اين نامه، از سفارت تقاضاى وقت كنند! از آنجا كه دريافت وقت معمولا مدتى بطول مى انجامد، توصيه ميشود كه در حين تهيه و ترجمه مدارك، درخواست خود را ارسال كنيد، براورد كنيد كه چه زمانى مداركتان كامل خواهد شد.
مدارك لازم جهت اخذ ويزاى بلند مدت تحصيلى كه ميبايست توسط متقاضى به سفارت ارائه شوند به شرح ذيل است:

1. تكميل فرم ويزاى بلند مدت
2. گذرنامه با اعتبار بيش از دوسال
3. دو قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵
4. نامه رزرو خوابگاه
5. اصل نامه پذيرش كالج
6. نامه تمکن مالی از بانك
7. گواهى عدم سؤ پیشینه
8. بيمه نامه


اخذ پذيرش

اخذ نامه پذيرش از كالج در واقع اولين قدم در جهت اخذ ويزاى تحصيلى ميباشد و به هيچ وجه به منزله كسب قطعى ويزا نيست، كالج با بررسى دقيق شرايط يك متقاضى و با ضمانت شركت دياكو، اقدام به صدور نامه پذيرش خواهد كرد، لذا ارائه مدارك زير جهت بررسى صدور يا عدم صدور پذيرش الزامى است.


تصوير صفحه اول گذرنامه

ترجمه آخرين مدرك تحصيلى

تکمیل فرم اطلاعات شخصیآنچه باید بدانید

 • کشور چك واقع در مركز اروپا و پايتخت آن شهر پراگ است، چك در همسايگى كشورهاى آلمان، لهستان، اسلواكى و اتريش قرار دارد و جزو كشورهاى اتحادیه اروپا و همچنين پيمان شنگن به شمار می‌آید. در سال ۱۹۹۳ كشورهاى چك و اسلواکی از هم جدا و بصورت دو كشور مستقل در آمدند. واحد پول اين كشور كرون چك ميباشد و  تابحال تمايلى براى ورود به زون يورو نداشته! دارای سرانه رفاه بالا و ثبات اقتصادی قابل توجه  اى است بطورى كه بعد از كشور سوئيس پايين ترين نرخ رشد بيكارى در بين كشورهاى اروپايى را داشته لذا وجود فرصتهای شغلی متنوع يكى از مزایای زندگى در این کشور بحساب مى آيد.

  تاریخ و معماری غنی و موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مناسب، این کشور را به یکی از مقاصد اصلی گردشگری در منطقه تبدیل کرده است و پراگ با ٦،٥ ميليون بازديد كننده در سال از مهترين نقاط توريستى در اروپاست که نشان دهنده استعداد اقتصادی بسیار مناسب این کشور میباشد، با اين حال مخارج زندگى در اين شهر در مقایسه با اکثر شهرهای اروپا بمراتب کمتر است.

 • 1sg شامل دبيرستان و مؤسسه آموزش زبان چك، از معدود مراكز علمى ميباشد كه مجوز رسمى برگزارى آزمون هاى كشورى تعيين سطح زبان در پراگ را داراست و بدون شك از معتبر ترين و باكيفيت ترين مراكز آموزش زبان جهت آماده سازى دانش آموزان خارجى براى ورود به دانشگاههاى رايگان دولتى كشور چك محسوب ميشود.

  از ديگر مزاياى اصلى اين مؤسسه، ميتوان به امكانات سخت افزارى و موقعيت جغرافيايى عالى ساختمان كالج در خيابان ماسنا، واقع در منطقه تاريخى در قلب شهر پراگ اشاره كرد.

 • کسانی که ویزای تحصیلی جمهوری چک را دریافت می نمایند مطابق قوانین این کشور ٢٠ ساعت در هفته اجازه کار خواهند داشت که درآمد ماهیانه حدود ٤٠٠ یورو برای مشاغل معمولی ایجاد خواهد کرد و با توجه به اینکه برآورد تقریبی هزینه خوابگاه و خوراك يك دانشجو، ماهیانه ٦٠٠ یورو براورد ميشود، به اين ترتيب بخشى عمده اى از هزینه های ماهیانه يك دانشجوى كالج با انجام كار پاره وقت قابل پوشش است!
  هزینه خوابگاه بسته به نوع و کیفیت آن و تعداد نفرات مشترک در یک اتاق از ١٥٠ تا ٣٥٠ یورو برای هر نفر در یک ماه متغییر می باشد.
  از آنجا كه نرخ اجاره آپارتمان هاى متوسط در شهر پراگ از محدوده ٦٠٠ يورو در ماه شروع ميشود، با در نظر گرفتن امكانات رفاهى و تسهيلات آپارتمان، مشاركت ٢ يا ٣ دانشجو در اجاره يك آپارتمان گزينه مناسب ترى در مقايسه با خوابگاه به نظر میرسد.

سوالات متداول

 • مدت زمان لازم جهت درخواست و صدور ویزا از زمان عقد قرارداد رسمی ميتواند تا ٦ ماه بطول انجامد، لذا با توجه به اینکه شروع کلاس ها در اوايل سپتامبر خواهد بود، کسانی که تا پایان ماه مارس ميلادى، يعنى تا اواسط فروردين ماه، اقدام به عقد قرارداد نمایند با اطمينان بيشترى به تاريخ مذكور خواهند رسید و اين مسئله دليلى براى رد ويزايشان نخواهد بود.

 • دانش آموزان می بایست اطلاع داشته باشند که در صورت تخطی از قوانین این کشور و يا درصورت عدم حضور در کلاسهاى كالج، گزارش عدم موجه بودن اقامت آنها به پليس مهاجرت ارسال شده و سريعا توسط وکیل کالج مقدمات بازگشت شان فراهم خواهد شد.

 • اخذ پذیرش از کالج برای متقاضی به منزله قطعى بودن حضور شخص در دورههاى زبان نيست، این موضوع بستگی به صدور ویزای ایشان دارد، در صورتیکه به هر دلیلی سفارت جمهوری چک در ایران ویزای متقاضی را صادر نکند، قرارداد فسخ شده و مبلغ ٥٠٠ یورو از وجه اخذ شده، بابت هزینه های صدور پذیرش کسر می گردد.

 • در صورتى كه ويزا به هر دليلى توسط سفارت صادر نشود، مبلغ ٤ هزار يورو واريز شده بابت شهريه كالج بصورت كامل عودت داده خواهد شد، البته شما ميتوانيد پرداخت شهريه كالج را به بعد از صدور ويزا موكول كنيد منوط به اينكه در زمان مناسب اقدام كرده باشيد و زمان كافى براى اخذ ويزا داشته باشيد!
  در خصوص وجه مربوط به حق مشاوره، در صورت لغو قرارداد طبق بند فسخ قرارداد عمل ميشود و فقط درصدى از وجه بابت “هزينه هاى اخذ پذيرش و مشاوره” كسر ميگردد و مابقى وجه پرداخت شده توسط متقاضى به ايشان عودت داده ميشود.

 • بله، لازم است كه هم اصل مدارك و هم كپى آنرا در اختيار كنسول سفارت قرار دهيد!
  لطفا بعد از جمع آورى كامل مداركتان و قبل از تحويل آنها به سفارت، حتما از پشت و روى آنها دو سری کامل كپى تهيه كنيد! یک سری از كپى را به سفارت تحويل دهيد و یک سری از كپى را برای خودتان نگه دارید!

 • بعد از اینکه از طرف سفارت به شما اطلاع دادند كه با درخواست ویزاى شما موافقت شده است، سفارت براى تحويل ويزا، بيمه نامه اى يكساله را از شما تقاضا خواهد كرد! توجه داشته باشيد كه شركت هاى بیمه ایران قابل قبول نمی باشند، لذا لازم است كه يكى از ٣ شركت معتبر بيمه در چك، ماکسیما، يونيكا يا اسلاویا را انتخاب كنيد، هزينه بيمه براى يكسال حدودا ٤٠٠ يورو ميباشد كه پرداخت آن بر عهده متقاضى است لذا درصورت تمايل ميتوانيد با مراجعه به وبسايت يكى از اين شركتها نسبت به خريد آنلاين بيمه اقدام نمائيد يا انجام آن را بر عهده مشاور دياكو قرار دهيد.